Grocery Unit Pricing - Consumer Survey

Page 1 of 3

Closes 28 Feb 2019

Questions

1. Do you look at and consider the unit price of groceries when you shop at a supermarket?

(NB: for the purposes of the survey, supermarkets include online supermarkets)

2. In the last 4 weeks, how often did you refer to the unit price when shopping at a supermarket?

Select the most appropriate answer

3. Does the unit price help you compare products of the same brand in different sizes?

4. Does the unit price help you compare products of different brands of goods?

5. On which grocery items do you use the unit price most frequently?

Select as many grocery items as apply.
If you answered 'Other' please identify the other grocery items for which you use unit pricing the most (otherwise enter NA in the free text box).

6. Does the unit price help you save money when shopping?

Select the most appropriate answer

7. Does the unit price help you save time when shopping?

Select the most appropriate answer

8. At your supermarket, do you have trouble finding and reading the unit price on the supermarket shelf (or in a catalogue, or website if shopping online)?

Select the most appropriate answer

9. If you have trouble finding and reading the unit price on the supermarket shelf (or in a catalogue, or website if shopping online), please provide a short description of the issue(s)

10. Are there any other issues with unit pricing you wish to raise?

11. What is your name?

12. What is your email address?

If you enter your email address then you will automatically receive an acknowledgement email when you submit your response.